Definicje i pojęcia


  1. Umowa kompleksowa – umowa zawierająca postanowienia umowy sprzedaży energii elektrycznej/gazu ziemnego i umowy o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej/gazu ziemnego, zawarta ze sprzedawcą energii elektrycznej/gazu ziemnego;
  2. Umowa sprzedaży – umowa zawierająca postanowienia dostarczania energii elektrycznej czynnej, zawarta ze sprzedawcą energii elektrycznej.
  3. Umowa o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej – umowa o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej zawarta z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego (tzw. „OSD”).
  4. Umowa o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej z wytwórcą - umowa o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej zawarta pomiędzy Operatorem Systemu Dystrybucyjnego (tzw. „OSD”), a wytwórcą energii elektrycznej, w zakresie energii elektrycznej wytwarzanej przez wytwórcę i wprowadzanej do sieci OSD.
  5. Sprzedawca z urzędu – przedsiębiorstwo energetyczne posiadające koncesję na obrót energią elektryczną, świadczące usługi kompleksowe odbiorcom energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, niekorzystającym z prawa wyboru sprzedawcy.
  6. Sprzedawca zobowiązany – przedsiębiorstwo energetyczne, które zobowiązane jest kupić i rozliczyć energię pochodzącą z odnawialnych źródeł energii elektrycznej. Listę sprzedawców zobowiązanych co roku publikuje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.
  7. Sprzedaż rezerwowa – sprzedaż energii elektrycznej/gazu ziemnego odbiorcy końcowemu dokonywana przez sprzedawcę rezerwowego, w przypadku zaprzestania sprzedaży energii elektrycznej/gazu ziemnego przez dotychczasowego sprzedawcę, realizowana na podstawie odrębnej umowy.
  8. Operator Systemu Dystrybucyjnego (tzw. „OSD”) – przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się dystrybucją energii elektrycznej, odpowiedzialne za ruch sieciowy w systemie dystrybucyjnym, bieżące i długookresowe bezpieczeństwo funkcjonowania tego systemu, eksploatację, konserwację, remonty oraz niezbędną rozbudowę sieci dystrybucyjnej, w tym połączeń z innymi systemami elektroenergetycznymi.
  9. Taryfa OSD – zbiór stawek opłat oraz warunków ich stosowania, opracowany przez OSD i wprowadzony jako obowiązujący, po wcześniejszym zatwierdzeniu przez Urząd Regulacji Energetyki, dla określonych w nim odbiorców oraz innych podmiotów w trybie określonym ustawą.
  10. Zabezpieczenie przedlicznikowe – zabezpieczenie zainstalowane najbliżej układu pomiarowo-rozliczeniowego od strony sieci OSD i przez niego zaplombowane.
  11. Punkt poboru energii[PPE]/gazu [PPG] – punkt, w którym energia elektryczna lub gaz ziemny są mierzone przez urządzenia umożliwiające rejestrację danych pomiarowych (okresowych lub godzinowych). Jest to najmniejsza jednostka, dla której odbywa się zbilansowanie dostaw, oraz dla której może nastąpić zmiana Sprzedawcy.
  12. Układ pomiarowo-rozliczeniowy - liczniki i inne urządzenia pomiarowe lub pomiarowo-rozliczeniowe, w tym liczniki energii czynnej, licznik energii biernej oraz przekładniki prądowe i napięciowe, a także układy połączeń między nimi, służące bezpośrednio lub pośrednio do pomiarów ilości energii elektrycznej i rozliczeń za tą energię.
  13. Moc przyłączeniowa – moc czynna planowana do pobierania lub wprowadzania do sieci, określona w umowie o przyłączenie do sieci jako wartość maksymalna wyznaczana w ciągu każdej godziny okresu rozliczeniowego ze średnich wartości tej mocy w okresach 15-minutowych, służąca do zaprojektowania przyłącza.
  14. Moc umowna – moc czynna pobierana lub wprowadzana do sieci, określona w umowie o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej, umowie sprzedaży energii elektrycznej albo umowie kompleksowej jako wartość nie mniejsza niż wyznaczona jako wartość maksymalna, ze średniej wartości mocy w okresie 15 minut, z uwzględnieniem współczynników odzwierciedlających specyfikę układu zasilania odbiorcy.
  15. Bilansowanie handlowe – zgłaszanie operatorowi systemu przesyłowego elektroenergetycznego przez podmiot odpowiedzialny za bilansowanie handlowe do realizacji umów sprzedaży energii elektrycznej zawartych przez użytkowników systemu i prowadzenie z nimi rozliczeń różnicy rzeczywistej ilości dostarczonej albo pobranej energii elektrycznej i wielkości określonych w tych umowach dla każdego okresu rozliczeniowego.
  16. Okres rozliczeniowy – okres pomiędzy dwoma kolejnymi rozliczeniowymi odczytami urządzeń do pomiaru mocy i energii elektrycznej - zgodnie z okresem rozliczeniowym stosowanym przez OSD.
  17. Napięcie niskie (nN) – obejmuje napięcie znamionowe nie wyższe niż 1 kV;
  18. Napięcie średnie (SN) - obejmuje napięcie znamionowe wyższe niż 1 kV i niższe niż 110 kV;
  19. Napięcie wysokie (WN) – obejmuje napięcie znamionowe 110 kV.
  20. Ważne skróty: OSD, OSP, IRiESD, GUD, PPE, PPG, TPA, TGE:
  • OSD – Operator Systemu Dystrybucyjnego;
  • OSP – Operator Systemu Przesyłowego;
  • IRiESD – Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej;
  • GUD – Generalna Umowa Dystrybucyjna;
  • PPE – Punkt Poboru Energii;
  • PPG – Punkt Poboru Gazu;
  • TPA – ang. Third Party Access – możliwość zmiany sprzedawcy energii elektrycznej/gazu ziemnego;
  • TGE – Towarowa Giełda Energii S.A. w Warszawie.